Sportovní filmy jsou oblíbené nejenom u fanoušků sportu a sportovců. Rádi se na ně podívají také ostatní lidé, protože tyto filmy nabízejí poutavé zápletky. Často jsou založeny na skutečných událostech. Obvykle jsme svědky neobyčejných osudů lidí, kteří stoupají na vrchol. V cestě jim přitom mohou stát mnohé překážky. Tito sportovci mají ale silné odhodlání dosáhnout svého, což se jim ve většině případů také podaří. Jaké jsou ty nejlepší sportovní filmy všech dob?

1. Rivalové (2013)

Prostřednictvím tohoto filmu se přeneseme do prostředí, kde vládne především závratná rychlost. Hlavními hrdiny jsou totiž dva rivalové, jezdci Formule 1: rakouský Niki Lauda (Andreas Nikolaus Lauda) a britský jezdec James Hunt. Tento film byl natočen v roce 2013 pod vedením režiséra Rona Howarda. O tom, že se jedná o kvalitní snímek, svědčí pozitivní reakce kritiků po celém světě.

Rivalita obou jezdců vzniká v roce 1970 na závodním okruhu Formule 3 Crystal Palace v Anglii. Zatímco James Hunt je bouřlivák, který snadno podléhá svým emocím, Niki Lauda je spíše chladný a technický. Oba dva si získají cestu do závodů Formule 1, kde se opět setká s Huntem na závodním okruhu – a jejich rivalita pokračuje. Niki Lauda se v roce 1975 stává mistrem světa, o rok později titul vyhraje James Hunt. Jeho výhra ale rozhodně nebyla jednoduchá – od začátku vedl bodování právě Niki Lauda.

Rok 1976 nezačal pro Jamese Hunta příliš dobře, nejprve se musel smířit se dvěma porážkami od svého největšího rivala, následně byl diskvalifikován ve Španělsku, protože jeho vůz byl příliš široký. Dále se dozvěděl o nevěře jeho manželky. Zdálo se, že to pro Jamese nebude dobrý rok. Pak se ale vše obrátilo, když bylo rozhodnuto, že diskvalifikace ze Španělska byla neplatná. James získal body, takže se opět mohl zapojit do boje o titul. A ten vyhrál.

2. Senna (2010)

Ayrton Senna da Silva byl neobyčejný automobilový závodník, pilot Formule 1. Tento brazilský jezdec měl vskutku zajímavý život, a tak není divu, že se promítl do filmu z roku 2010. Ten režíroval Asif Kapadia podle scénáře Manishe Pandeyho. Ve filmu je Senna zobrazen od roku 1984, kdy se stal pilotem Formule 1 až do své předčasné smrti, která se stala 10 let poté (zemřel ve věku 34 let). V letech 1988, 1990 a 1991 se stal mistrem světa. 

Senna byl perfekcionista, který musel pro svůj úspěch pořádně dřít. V roce 1984 začal jezdit pod týmem Toleman, a ačkoli se jednalo o poměrně malý tým, vůz, který měl ovládat, byl velice slušný. V roce 1985 přestoupil do týmu Lotus, i když měl ještě jeden rok jezdit za Toleman. Přestup byl možný díky vykoupení Senny ze smlouvy. Sezónu 1985 a 1986 zakončil na čtvrtém místě. Rok 1987 vypadal velmi nadějně, Senna měl našlápnuto na vítězství, ale byl diskvalifikován pro nesprávné brzdy. Skončil třetí. O rok později pak získal svůj první mistrovský titul. V roce 1989 byl druhý, v následujících dvou letech dosáhl opět na první příčky. 

Dne 1. května 1994 probíhalo vše, jako obvykle. Ten den se měla jet VC San Marino. Jezdci se setkali při zahřívacím tréninku, plánovali mítink pro lepší bezpečnost jezdců. Později toho dne začal závod, ve kterém Senna narazil při rychlosti 310 km/h do betonové zdi. Okamžitě upadl do kómatu. Helikoptéra jej přepravila do nemocnice (v průběhu prodělal Senna dvě srdeční zástavy). Avšak v 16 hodin téhož dne na následky zranění umírá.

3. Le Mans ’66 (2019)

Tento film je z roku 2019, v hlavní roli s Mattem Damonem. Režie se ujal James Mangold. Le Mans je považován ze jeden z nejtěžších automobilových závodů vůbec, trvá 24 hodin. V roce 1959 tento závod vyhrává Carroll Shelby (Matt Damon). Jenže v závodění dál pokračovat nemůže, protože mu lékaři objevili závažnou srdeční chorobu. Carroll na tuto ránu zareaguje velmi dobře – rozhodně u závodění zůstat, byť nemůže sám závodit. Stal se konstruktérem. A to velmi dobrým.

Spolu se závodníkem Kenem Milesem mají za úkol přerušit sérii vítězství na okruhu Le Mans, kterou od roku 1960 do roku 1965 vyhrál tým Ferrarri. Henry Ford II se rozhodl, že tento rok (1966) musí vyhrát vůz jeho značky Ford GT40. Oba muži se musí postavit nejrůznějším překážkám a vynalézt takové auto, které tu ještě nebylo, aby ukončili nadvládu Ferrarri. Navzdory všemu, co museli obětovat, se jim tento úkol nakonec podaří splnit.

4. Million Dollar Baby (2004)

Tento sportovní film byl natočen v roce 2004 pod režisérskou taktovkou Clinta Eastwooda. Získal si velice pozitivní kritiku a celkem čtyři Oscary. Tentokráte je v hlavní roli žena, Maggie Fitzgeraldová, kterou představuje Hilary Swank. Přesouváme se do prostředí boxerských ringů. Maggie se totiž rozhodla, že se stane profesionálem v ženském boxu. O pomoc s trénování poprosí Frankieho Dunna (kterého si zahrál sám Clint Eastwood). Ten ji ale odmítne s tím, že ženy netrénuje. Je to bručoun, ale jeden z nejlepších v oboru.

Maggie to nevzdává. Chodí dál trénovat do Frankieho tělocvičky, rady jí uděluje bývalý boxer Eddie. Maggie je velice tvrdohlavá a houževnatá – ráno chodí běhat, odpoledne pracuje jako servírka a večer se trénuje v boxu. Frankie ji nakonec vezme na milost a nabídne jí několik tréninků. Po jejich absolvování se Maggie velmi zlepší. Frankie ji předá do péče jinému manažerovi, ten jí ale při zápase není schopen pomoci. Frankie se tedy rozhodně, že se o Maggie postará sám.

Po mnoha zápasech se Maggie stává nejlepším boxerem mezi ženami. Přechází proto do vyšší váhové kategorie. Na mistrovství světa dostane zákeřnou ránu zezadu do hlavy, což jí způsobí zranění páteře. Maggie už dál nechce žít. Frankie se ji snaží přesvědčit, ale nakonec jí sám píchne smrtící injekci.

5. Rocky (1976)

Když mluvíme o sportovních filmech, rozhodně nesmíme vynechat klasiku. Ač byl první díl tohoto filmu natočen už v roce 1976, stále ještě se těší oblibě a získává si nové diváky. V hlavní roli zazářil Sylvester Stallone, který ztvárnil boxera Rockyho Balbou tak dokonale, že se s ním tato role táhla celý život. Sám Stallone byl taktéž autorem scénáře tohoto filmu. Režie se ujal John G. Avildsen.

Rocky Balboa je vymahačem dluhů místního lichváře, ve volných chvílích se věnuje boxu. Zápasy ale nejsou takové, jaké si jeho trenér představoval, a tak v tělocvičně přijde o skříňku. Mohlo to znamenat konec tohoto boxera, náhoda ale zařídila, že se to nestalo. Současný šampion v boxu Apollo Creed přijde o svého protivníka, se kterým měl zápasit. Aby nemusel platit pokutu, rozhodne se najít náhradu. Ale žádný jemu rovný boxer není volný, a tak se Apollo rozhodně vybrat si některého z místních boxerů. Vybere právě Rockyho.

Ten začne poctivě trénovat, i když je mu jasné, že proti profesionálnímu boxerovi nemá šanci. Chce ale vydržet až do konce. V prvním kole se Rockymu podaří srazit Apolla k zemi. To je překvapivé, stejně jako celkový Rockyho projev. Apollo čekal snadný zápas, ale v patnáctém kole už je natolik unavený, že není schopen Rockyho složit. Avšak ani Rocky už nemá dost sil a prohrává na body.

6. Invincible (2006)

Invincible čili Nepřemožitelný je sportovní film z roku 2006, který nás přenáší do prostředí jednoho z nejnáročnějších sportů vůbec: amerického fotbalu. Snímek režíroval Ericson Core podle scénáře Brada Ganna. Hlavní postavu Vince Papale ztvárnil Mark Wahlberg. Ten je velkým fanouškem amerického fotbalu, navíc jej umí také velice dobře hrát. A tak není divu, že jeho největším snem je hrát za národní tým. Tento film byl natočen podle skutečné události.

Vince Papale se přihlásí do otevřené veřejné zkoušky pro Eagles: známý tým amerického fotbalu. Je starší než ostatní účastníci, přesto se mu daří je porážet. Je dokonce pozván do tréninkového kempu, aby se utkal o místo na soupisce Eagles. Nakonec se mu podaří získat poslední místo na této soupisce. První zápasy ale nedopadnou dobře. Nakonec se mu ale podaří zlomit nepřízeň osudu a Eagles začnou vítězit. Papale u nich odehraje celkem tři sezóny.

7. Prokletý klub (2009)

Tento film je z roku 2009 a režíroval jej Tom Hooper. Hlavní postavou je Brian Clough, jehož představitelem je herec Michael Sheen. Brian se stává manažerem Leeds United, a to v roce 1974, ale není příliš úspěšný. V této pozici setrvá pouhých 44 dní. Ani jeho kariéra nezačíná dobře, hráčům řekně, že všechny dosavadní výhry a trofeje nevyhráli spravedlivě. Tím je samozřejmě naštve a odcizí si je. 

Jsme svědky spousta humorných, ale také konfliktních momentů, do kterých se Brian dostává. Jeho věrný parťák Peter Taylor se rozhodne, že se k němu nepřidá. Hráči Leedsu jsou stále věrní svému starému manažerovi (a Brianovu nepříteli) Donu Reviemu. Brian si tedy musí poradit bez Taylora. Po pouhých 44 dnech je Brian vyhozen. V roce 1967 se ale stává manažerem Derby County, což je tým druhé ligy, který dosud nedosáhl žádného úspěchu. Tentokráte se k němu připojit Peter Taylor. Pod jejich vedením se tým dostane do první ligy a získá titul mistra na úkor týmu Leeds.

8. Coach Carter (2005)

V tomto filmu z roku 2005 exceluje Samuel L. Jackson jako basketbalový trenér Ken Carter. Film je v režii Thomase Cartera. Tento příběh je založen na skutečném příběhu. Ken Carter působí jako trenér basketbalu na richmondské střední škole. Tento trenér je tvrdý, neústupný, ale přesto uvědomělý a spravedlivý. Aby se žáci mohli připojit k týmu, musí být jejich průměr do 2,3 (C+). Taktéž musí sedět v předních lavicích při vyučování.

To vede k nelibosti některých chlapců, nicméně trenér trvá na svém. Hráči s ním dokonce museli podepsat smlouvu. Někteří – jako například nadaný hráč Tim Cruze – se rozhodnou nepodepsat a odejít z týmu. Za nějaký čas změní Tim názor a chce se k týmu připojit. Trenér souhlasí, ale pouze pod podmínkou, že dokončí cvičení do pátku. Sám to nemá šanci zvládnout, ostatní chlapci z týmu se ale rozhodnou mu pomoci. Tim se stává součástí týmu. Ten je úspěšný a vyhrává zápasy.

Pak ale Carter zjistí, že jeho hráči nedodržují podmínky smlouvy – chodí za školu a nemají dobrý průměr. Uzavře proto tělocvičnu. Díky tomu si vysloužil obdiv i nenávist. Musel jít proti rodičům, hráčům i společnosti. Nakonec se mu podařilo dosáhnout svého cíle, který dalece přesahuje pouze hraní basketbalu.

9. Invictus: Neporažený (2009)

Tento životopisný, historický a sportovní film byl natočen v roce 2009. Režisérem byl Clint Eastwood a v hlavní roli zazářili Morgan Freeman a Matt Damon. Tento příběh je založen na skutečné události. Nově zvolený prezident Nelson Mandela, kterého představuje Freeman, se spojí s kapitánem jihoafrického ragbyového týmu Francoisem Pienaarem. Toho si zahrál Matt Damon. Účelem tohoto spojení je sjednotit zemi. Díky sportu má dojít k překonání ekonomického i rasového rozdělí jako důsledku apartheidu. 

Společným mottem se stává věta: „Jeden tým, jedna země“. Mandela mu cituje báseň, která mu byla během let ve vězení zdrojem inspirace a síly. Později se ukázalo, že se jedná o báseň Invictus od Williama Ernesta Henleyho. Sport má moc změnit svět, sjednocovat, inspirovat. Finále mistrovství světa v roce 1995 se pro občany Jihoafrické republiky stálo zlomovým. Dostali naději na lepší budoucnost.

10. Warrior (2011)

Toto sportovní drama bylo natočeno roku 2011 podle scénáře Gavina O’Connora, Anthonyho Tambakise a Cliffa Dorfmana. Režie se ujal Gavin O’Connor. Dostáváme se do světa MMA zápasníků. Je vyhlášen turnaj Sparta, který nabízí vítězi odměnu ve výši 5 milionů dolarů. Ta je velmi lákavá pro bývalého mariňáka Tommyho Riordana, který chce výhru věnovat vdově Pilar, manželce jeho kamaráda. Tommyho bratr Brendan je v dluzích (zaplatil dceři nákladnou operaci), výhra by mu mohla pomoci zajistit svou rodinu.

Otec Tommyho a Brendana býval tvrdý alkoholik. Matka před ním s dětmi utekla, Tommy to otci nikdy neodpustil. Nyní ho ale žádá o pomoc s tréninkem. Brendana trénuje přítel Frank, díky kterému se také dostane do turnaje Sparta. Oba dva postoupí až do finále, kde proti sobě mají bojovat. Oba bratři jsou rozhádání, a i když se Brendan pokusí o smír, Tommyho neobměkčí. Tommy vyhrává první dvě kole, ve třetím mu Brendan vykloubí rameno. Tommy odmítá ze souboje odstoupit.

V pátém kole získává Brendan převahu. Chytí Tommyho zezadu pod krkem a přitom mu šeptá omluvu a říká mu, jak moc ho miluje. V tomto momentu se oba bratři usmíří. Tommy se den předtím usmířil i se svým otcem.

11. Borg vs. McEnroe (2017)

Toto životopisné drama vypráví o dvou tenisových legendách. Snímek z roku 2017 režíroval Janus Tetz podle scénáře Ronnieho Sandahla. V roce 1980 je světovou tenisovou jedničkou Švéd Björn Borg. Je na něj vyvíjen obrovský tlak, aby se stal vítězem letošního Wimbledonu. Tento tlak mu ale nesvědčí. Američan John McEnroe jako dítě miluje Borga a stává se nadaným studentem. Snaží se splnit vysoká očekávání svých rodičů. Ve věku 21 let je tenisovou dvojkou v žebříčku. Také on chce wimbledonský titul.

Borg vyhraje svůj semifinálový zápas, ale stále se snaží vyrovnat se s tlakem. McEnroe má špatnou reputaci (nadává rozhodčím, mlátí raketou, vzteká se), a to natolik, že se jej diváci po celou dobu jeho semifinálového zápasu snaží vypískat. Navzdory tomu se mu podaří zvítězit. Je jasné, že ve finále se setkají Borg a McEnroe. Jasným favoritem je Borg, ale v prvním setu nečekaně dominuje McEnroe. Druhý a třetí set už získává Borg. Čtvrtý set končí tie breakem ve prospěch McEnroe. Rozhodující set vyhrává Borg.

Na letišti se „oheň“ McEnroe a „led“ Borg (měl stále stejný výraz, neprojevoval emoce) rozešli v přátelském duchu. Z epilogu se uvádí, že McEnroe porazil Borga v následujícím Wimbledonu. Toho roku Borg odešel z profesionálního tenisu.

12. Orel Eddie (2016)

Orel Eddie je film z roku 2016, který vznikl pod režií Dextera Fletchera. Hlavní roli, skokana na lyžích Michaela Edwardse, si zahrál Tyron Egerton. Tento muž je velice pozoruhodný, a to zejména ve svém odhodlání. Jeho životním cílem je reprezentovat Velkou Británii na olympijských hrách – a nezáleží mu na tom, ve kterém sportu to bude. Blízko má zejména k zimním sportům, a tak zkusí sjezd na lyžích. Ukáže se ale, že toto není sport pro Michaela – nejenže se nedokáže vyrovnat ostatním, nemá ani žádný talent. Michael se proto rozhoduje pro další sport.

Pozoruje skokany na lyžích a usmyslí si, že se to naučí. Zprvu trénuje sám, ale neustále padá. Uvědomí si, že bez trenéra to nezvládne. A proto osloví bývalého skokana na lyžích Bronsona Pearyho (kterého si zahrál Hugh Jackman). Díky němu se Michaelovi skutečně podaří účastnit se olympijských her, a to v roce 1988 v Calgary. I když nezvítězil (na středním můstku byl na 58. místě, na velkém na 55. místě), stal se miláčkem publika. Z řady sportovců vystupoval svým nevšedním zjevem: nosil silné brýle a oproti ostatním měl na deset kilogramů nadváhu. V závěrečném projevu se o něm zmínil předseda organizačního výboru, a to jako o „orlu Eddiem“.

13. Světla páteční noci (2004)

Toto sportovní drama nás zavede do prostředí amerického fotbalu. Film vzniknul v roce 2004 a režíroval jej Peter Berg. Děj se odehrává v americkém Texasu na střední škole. Zde je mimořádně silný, i když mladý tým. Očekává se od něj, že tuto sezónu mají v kapse. Pak se ale stane něco nečekaného: nejlepší hráč týmu, Boobie Miles, se zraní. Veřejnost trenérovi nevěří a haní ho. Navzdory tomu se týmu začíná dařit. Všechny zápasy vyhrává. 

Boobie by se k týmu rád připojil. Avšak jeho zdravotní stav mu to neumožňuje. Lékař ho informoval o tom, že má zpřetrhané vazy v koleni, a proto není možné, aby si do konce sezóny zahrál. S tím se ale Boobie nehodlá smířit. Svému trenéru řekne, že už je v pořádku a může hrát. Avšak hned při prvním zápase je opět zraněn a odnesen na nosítkách. Nikdo už neočekává, že by se do konce sezóny mohl vrátit. A to tým čeká ten nejtěžší soupeř ze všech.

14. Diagnóza: Šampión (2015)

Pod režií Petera Landesmana vznikl v roce 2015 film, ve kterém ztvárnil hlavní roli Will Smith. Ten nehraje sportovce, ale geniálního forenzního neuropatologa Benneta Omala, který odhalil souvislost s hraním amerického fotbalu a neurózou. Chronická traumatická encefalopatie je onemocnění mozku, které postihuje profesionální hráče amerického fotbalu, a to navzdory jejich mladému věku. Vzhledem k oblíbenosti sportu se ale veřejnost tomuto zjištění velmi brání. Pronásledují jeho i jeho ženu, takže se nakonec musí přestěhovat.

O tři roky později mu ale dávají za pravdu, když další hráč amerického fotbalu spáchá sebevraždu. Právě tento hráč nabízí svůj mozek ke zkoumání – a Omal je tím, komu je tato práce svěřena. Hráči žalují ligu, že je neupozornila na tato rizika. Vzneseny jsou mnohé soudní spory.

5/5 - (1 hlasů)

Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Hrajte zodpovědně - dodržujte zásady zodpovědného hraní.

O autorovi


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Fortuna casino bonus

TOP sázkové kanceláře

Vstupní bonus 300 Kč zdarma za kompletní registraci

Vstupní bonus 300 Kč zdarma za kompletní registraci

Vstupní bonus 200 Kč zdarma za kompletní registraci

Vstupní bonus 400 Kč zdarma za kompletní registraci

Vstupní bonus 300,- zdarma za kompletní registraci

Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost!